Според легендата град Кос, разположен на едноименния остров Кос, е родното място на Хипократ, бащата на модерната медицина. Покрай тази легенда се е развила цяла индустрия със сувенири. Но още повече, чинарът, под който се подозира, че Хипократ е преподавал на учениците си изкуството на лечението, се е превърнал в една от основните туристически атракции на острова. Е, нека не се заблуждаваме: въпросният чинар, който можете да видите на Платия Платану (или с други думи, площада на чинара) е само на 500 години; с други думи може да е наследник на първоначалния чинар (който към днешна дата би бил на около 2400 години), но и това не е съвсем сигурно. Все пак, дървото е величествено и заслужава да му се отдели малко време. Аз пък, от друга страна, си харесах ето тази колона – също туристическа примамка без реална историческа стойност, но пък красива.
Но град Кос може да предложи много повече от дървото на Хипократ. В него ще откриете смесица от стари и нови архитектурни стилове, както и смесица от култури и религии. Островът е бил владение на османската империя, а след това за кратки периоди е принадлежал на германци и британци, докато отново преминава в гръцко владение през 1947. А тези промени значително са повлияли на цялостния архитектурен облик. Например, на главният площад можете да видите джамията Нтефтернтар (Ntefterntar), а почти непосредствено до нея – православнита църква Agia Paraskevi.
На главният площад се намира и средновековната порта Форос. Преминете ли през нея, ще се озовете в епицентъра на „улицата с баровете“. Тук името говори само за себе си. Улицата е перфектното място за тези от вас, които са около 20-годишни и искат да се сдобият с евтин, но сносен алкохол. За всички останали, горещо препоръчвам да се разходите покрай пристанището. Цялата улица е изпъстрена с малки кафенета и барове – от по-скромни до доста шикозни. Ние се спряхме на кафе-бара Neo Syntrivani (Akti Kountourioti 5) – едно от най-добрите места в град Кос, ако искате да се насладите на качествени коктейли.
Някога в центъра на Кос се е простирал огромен пазар, агора на гръцки. Към момента, агората е затворена за посещение, но можете да надникнете из руините, докато се разхождате из града. За сметка на това, една много по-малка, но много по-модерна агора се е появила точно на главният площад. Тук ще откриете всичко, което бихте искали да вземете със себе си, преди да си тръгнете от Кос – от местно вино и подправки до козметика и сувенири.
От пристанището тръгват всички корабчета, които могат да ви отведат до Бодрум, Турция за еднодневно пътешествие. Има изобилие от предложения, някои лодки са по-семпли, други – по-натруфени, така че изборът е изцяло ваш. Не бих могла да ви дам препоръки, тъй като не ни стигна времето да се възползваме от техните услуги, но пък трябва да отбележа – някои корабчета бяха изключително красиви.
По продължението на пристанището се намира и дворецът Нератция (Neratzia Castle), който за съжаление беше затворен за посетители и двата пъти, в които бяхме в Кос, но пък дори и разходката около укрепителната страна е приятна. Дворецът е строен от рицарите на св. Йоан-от-Йерусалим, под чието управление островът е бил между 1314 и 1512 година.
Най-накрая, докато вървите към автобусната спирка, от едната ви страна се можете да се насладите на красивата сграда на кметството, а от другата – да се полюбувате на крайбрежната ивица на Турция. Една чудесна гледка за завършек на разходката из Кос.